DEREPAZARI

DERE PAZARI:

GENEL BİLGİ

İlçe Rize’nin Trabzon tarafında ana sahil yolu üzerinde deniz manzaralı şirin bir kasabadır. Yaz aylarında sosyal hayat canlanmakta, Nüfus yaz aylarında kış aylarına göre daha kalabalıktır. İlçenin Deniz sahili genellikle çok temiz ve denize girmeye elverişlidir. Tek eksikliği deniz kıyılarında kumlu alanlar bulunmamaktadır. Havaların güneşli olduğu yaz aylarında denizin tadına doyum olmamaktadır.

Turizm Kaynakları

Dere pazarında, Turizme hitap edebilecek önemli bir tesis ve kültür varlığı olmamakla birlikte şehrin sırtlarından denizi seyretmek bile ayrı bir özelliktir.

EKONOMİK KAYNAKLAR

İlçe ekonomisi genellikle çay üretimine ve Çay Fabrikasında çalışan işçilerin mevsimlik işine bağlıdır. Özellikle yaz aylarında Çay Fabrikalarının mevsimlik çalışmaya başlamasından sonra ekonomide bir canlılık dikkat çeker. Rize’nin çok yakın ve ulaşımının ekonomik olmasından dolayı halkın bir çoğu ihtiyaçlarını vilayetten karşıladığından, ticaret olması gerektiği noktadan çok geride kalmıştır. Dere pazarında Devletin 2 çay fabrikasının yanında, 4 tane de özel sektör çay fabrikası bulunmaktadır.Dere pazarı küçücük ilçe olmasına rağmen 6 adet çay fabrikasından ve çay üretiminden dolayı özellikle yaz aylarında ekonomik hayat canlanmaktadır. Dolayısıyla Çay sanayiyi İlçe ekonomisinin can damarı durumundadır.

Yer yüzü, altından değerlidir