İKİZDERE

İKİZDERE:

GENEL BİLGİLER

İkizdere ilçe merkezi, yüksekliği 2000 metreyi bulan sarp ve yüksek Rize dağlarının birleştiği derin bir vadide kurulmuştur. Doğuda Çağrankaya dağları, batıda Rüzgarlı köyü ve Manle dağları bulunmaktadır. Karşılıklı birbirine bakan bu iki dağın vadisinde , Çamlık deresi ile Cimil deresinin birleştiği yerde kurulan ilçemiz, “iki dere” anlamında kullanılan İKİZDERE adını almıştır.
İlçemiz, 898 km2 yüzölçümü ile ilimizin en geniş ilçesidir. Trabzon, İspir, Çamlıhemşin, Rize, Kalkandere ve Çayeli ile komşu olan ilçemiz Doğu Karadeniz Bölgesinde yaylaları ile tanınmış bir ilçedir. %45 dolaylarında meyil arz eden sarp dağların alçak kısımları ormanlarla kaplı olup, yükseklere doğru çıkıldıkça bu ormanlar yerlerini çıplak yaylalara terketmektedir.

TARİH

“M.Ö. 3000 yıllarında İkiz dere bir yerleşim merkezi olarak bilinmektedir.Daha sonraları Doğu Roma toprakları arasında görülen İkizdere Rize’ye bağlı bir manastırla idare ediliyordu.
İlk Türkler Yıldırım Beyazıt Ordusundan ayrılıp İkiz dere’ye gelen Süleyman Çelebi ve Askerleridir. Türklerin gerçek anlamda İkiz dere’ye yerleşmesi 1463 yılından sonra olmuştur. Trabzon Of ilçesinin MERORAŞ köyünden bir süvari kolu gelerek İkiz dere’yi Osmanlı egemenliği altına almıştır.1878’de Rize’nin sancak merkezi olması ile birlikte nahiye olmuştur. 93 harbinde Rus işgaline uğrayan İkizdereliler kurtuluş savaşına etkin biçimde katılmışlardır. 1933 yılına kadar ismi KURA-İ SEBA olarak bilinen ilçemiz; bu tarihten sonra bucak merkezi olarak İKİZ DERE adını almıştır. Çok eski bir bucak merkezi olarak bilinmektedir. Çok eskiye dayanan yerleşim bölgesi olarak bilinen İkizdere cumhuriyet döneminden önce başlayan göç hareketi şehirleşme ve sanayileşme ile birlikte cumhuriyet döneminde göç daha da hızlanarak sahile ve merkeze yakın yerleşim birimlerine akın etmiştir Rize , Çayeli, İyi dere, Dere pazarı , of, Hayrat ilçelerinin nüfus yapısına ve ekonomisine katkı sağlamışlardır. ”

İDARİ YAPI

25/06/1945 tarihinde kabul edilen ve 01/08/1945 tarihinde yürürlüğe giren 4769 sayılı kanun ile bugünkü Güneyce kasabası ilçe haline getirilip, İkiz dere’de bucak olarak Güneyce’ye bağlanmıştır. Ancak 19/06/1952 tarihinde kabul edilen ve 20/06/1952 tarihinde yürürlüğe giren 5967 sayılı kanunla Güneyce ilçe merkezi İkiz dere ilçesine nakledilmiştir. Güneyce 1955 yılında bucak haline getirildi. Daha sonra bucakların kaldırılması ile Güneyce den Bucak teşkilatı da kaldırılarak belediyesi olan kasaba durumuna gelmiştir.
İlçemize bağlı bir kasaba, 28 köy, 12 mahalle bulunmaktadır. Merkeze 7, Güneyce Belediyesine ise 5 mahalle bağlıdır. Güneyce kasabası ilçeye 10 km. uzaklıkta ve kuzeyde bulunmaktadır. Sahilden 36 Km. iç kesimde yer alan ilçemiz, il merkezine 54 Km. uzaklıktadır. Rize-Erzurum karayolu üzerinde dik yamaçlar ve doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

İlçemiz İkizdere (Kuraiseba) Belediyesi sınırları içerisinde bulunan mahalleler;

1-Güney mahallesi,
2-Kirazlı mahallesi,
3-Yeşilyurt mahallesi,
4-Gündoğdu mahallesi,
5-Zafer mahallesi,
6-Çağrankaya mahallesi,
7-Çarşı mahallesi,

Güneyce (Varda) Belde Belediye sınırları içerisinde yer alan mahalleler;

1-Çarşı mahallesi,
2-Kurtuluş mahallesi,
3-Kızıltepe mahallesi,
4-Yeşiltepe mahallesi,
5-Köprübaşı mahallesi,

Köylerimiz;

Ayvalık (Aşşağı Kapse)
Ballıköy (Yukarı Anzer)
Başköy (Yukarı Cimil)
Bayırköy (Koylav)
Cevizlik (Pilakorum)
Çamlık (Aşağı Köhçer)
Çataltepe (Aşağı Haya)
Çiçekli (Aşağı Anzer)
Çifteköprü (Meles)
Demirkapı (Homeze)
Dereköy (Yukarı Velkü)
Diktaş (iksenit)
Eskice (Yukarı Haya)
Gölyayla (Kabahor)
Gürdere (Ethone)
Güvenköy (Yetimhoca)
Ihlamur (Yukarı Kapse)
Ilıca (Vane)
Kama
Meşeköy (Petran)
Ortaköy (Paşaköy)
Rüzgârlı (Mize)
Sivrikaya (Yukarı Köhçer)
Şimşirli (Komes)
Tozköy (Mahura)
Tulumpınar (Tulumpuar)
Yağcılar (Aşağı Velkü)
Yerelma (Cevatoz)

Yer yüzü, altından değerlidir